Dzień Kobiet
Dzień Kobiet to święto, które po raz pierwszy obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku. Wówczas, był on jedną z lepszych okazji do wyrażenia wsparcia dla walczących o równouprawnienie kobiet. Początkowo obchody 8 marca miały jedyne upamiętniać strajk ok. 15 tysięcy pracownic jednego z nowojorskich zakładów odzieżowych, do którego doszło rok wcześniej. Jednak pomysł świętowania Dnia Kobiet bardzo szybko przyjął się również w Europie, gdzie jako pierwsi zaczęli obchodzić je Austriacy, Szwajcarzy i Niemcy. W naszym kraju po raz pierwszy uczczono Dzień Kobiet po zakończeniu II wojny światowej. Do dziś 8 marca cieszy się sporą popularnością i to właśnie wtedy kobietom wręczane są kwiaty, czekoladki oraz składane życzenia na Dzień Kobiet.

""Dziwne historie"

Choinka Szkoły Podstawowej

28 stycznia był dniem wyjątkowym dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Chotyłowie. W tym dniu odbyła się bowiem „Choinka szkolna”. O godzinie 14:00 sala gimnastyczna wypełniła się miłośnikami tańca i dobrej zabawy.

Tego dnia uczennice klas V i VI oraz p. M. Artecka zaprezentowały swoje piramidy gimnastyczne. Uczniowie klas najmłodszych przygotowali ciekawe i zabawne przedstawienia m.in. o „Kopciuszku”, „Porach roku” i o „Rzepce”...


Wycieczka do Warszawy

12.11.2014 r. uczniowie kl. IV-VI Szkoły Podstawowej w Chotyłowie wyjechali na wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną przez p. Monikę Domańską. W programie wycieczki mieliśmy spektakl w Teatrze Rampa pt. „Tajemniczy ogród”, zwiedzanie Telewizji Polskiej oraz Stadionu Narodowego. Wycieczka bardzo nam się podobała i byliśmy pod wielkim wrażeniem gdy zwiedzaliśmy gmach telewizji i oczywiście stadion.


Gala Szkoły Dialogu


Dnia 9 stycznia 2015 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się Gala Szkoły Dialogu. Otrzymała ona honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Wśród uhonorowanych tytułem Szkoły Dialogu po raz drugi znalazła się nasza szkoła - Publiczne Gimnazjum im.Tadeusza Kościuszki w Chotyłowie, jako przykład jak trwałe i długofalowe mogą być efekty tego programu. Uczniowie tej szkoły pod kierunkiem p. Anny Wardy uczestniczą w tym projekcie od 2011 roku. Podjęli w tym czasie wiele inicjatyw: między innymi zebrali wiele materiałów, które posłużyły do nagrania filmu „Po nich pozostały już tylko wspomnienia”- opowieść o życiu Żydów zamieszkujących tereny Chotyłowa oraz wykonali makietę wsi z tamtych czasów, wytyczyli trasę rowerową śladami Żydów zamieszkujących tereny Chotyłowa i Piszczaca w okresie międzywojennym, przygotowali prezentację multimedialną, którą przedstawili na spotkaniu z mieszkańcami wsi.

Uczniowie klasy III a Wiktoria Lipowiecka, Klaudia Zalewska i Hubert Rządkowski i ich opiekun otrzymali specjalne podziękowanie i nagrodę przyznaną przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Warsztaty taneczne 2-4 lutego 2015 r.

Warsztaty organizowane są w naszej szkole w okresie ferii zimowych przez p. Magdalenę Artecką już od czterech lat i rokrocznie cieszą się dużym zainteresowaniem. Każdego roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 pod okiem p. Magdaleny Arteckiej (nauczyciela wychowania fizycznego) przygotowują szkolny musical. Mamy już na swoim koncie 6 dzieł.
W tym roku szkolnym jest to musical ”Dziwne historie”, autorska sztuka p. Magdy i uczniów Gimnazjum w Chotyłowie.

Przez 3 dni, 2 wieczory i „2 noce”, podczas tegorocznych „feryjnych” warsztatów tanecznych 25 osób uczyło się doskonałych oraz skomplikowanych choreografii tanecznych, doskonaliło poznane kroki i kombinacje oraz zmagało się z rolą aktora – tancerza.

Z obliczeń p. Magdy wynika, że z 48 godzin, które uczniowie spędzili na warsztatach: ok. 30h - to były treningi i próby, 9h przeznaczyli na sen a 9h - zajęły im inne czynności ;)

Sukcesy naszych uczniów w konkursach (1 semestr r.szk.2014/2015)
Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Chotyłowie:

Maciej Lach, uczeń klasy IIa, został laureatem etapu wojewódzkiego w Konkursie Recytatorskim „Tu i teraz” organizowanym przez WOK w Lublinie.

Andżelika Szmidt, uczennica klasy II b, zajęła II miejsce w konkursie recytatorskim „Kobieta oczami poety” organizowanym przez Zespół Szkół w Janowie Podlaskim.

Klaudia Bohdan, uczennica klasy III b, zajęła II miejsce w konkursie recytatorskim „Kobieta oczami poety” (poezja w języku polskim) organizowanym przez Zespół Szkół w Janowie Podlaskim.

Anna Panasiuk, uczennica klasy III a, zajęła II miejsce w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Kobieta oczyma Poety” organizowanym przez Zespół Szkół w Janowie Podlaskim. (poezja w języku rosyjskim)

Marek Darczuk, uczeń klasy III a, zajął III miejsce w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Kobieta oczyma poety” (poezja w j. angielskim). Konkurs odbył się 5 grudnia 2014 r. w Janowie Polaskim.

Michał Kobuszewski, uczeń klasy III b, zakwalifikował się do II etapu kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego.

WOŚP

11 stycznia 2015 r. już po raz 23 zagrał finał WOŚP pod hasłem „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”, podczas którego były zbierane pieniądze na zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce. Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Chotyłowie aktywnie włączyli się w zbieranie datków na ten cel. Wolontariusze pod opieką p. Artura Sieraja kwestowali na ulicach Białej Podlaskiej nie bacząc na mróz i przejmujące zimno.
(fot.Ewelina Burda)

Nastał ciężki okres
Czas łamania się opłatkiem, składania życzeń, buszowania pod choinką, świątecznego obżarstwa i błogiego lenistwa minął. Przyszedł okres „pielgrzyma” czyli poprawiania ocen. Już widzę te tłumy uczniów chodzących krok w krok za nauczycielami i słyszę błagalny, cichutki szept wydobywający się z drżących ust: „Czy mogę jeszcze raz spróbować?”, „Da mi Pani jeszcze szansę”, „Błagam, już teraz wszystko umiem”, „Psze Pani, mama znów nie da mi jeść przez tydzień”. Trzeba wziąć się w garść i przetrwać te dwa nadchodzące tygodnie. Chociaż ujrzeć skruszone miny uczniów- bezcenne.

Moje noworoczne postanowienia!
Któż z nas nie ma silnej woli pierwszego stycznia? Chyba wszyscy mający lekkie kompleksy dotyczące wyglądu, ubioru, stylu poruszania się, drażniącej barwy głosu czy po prostu zwykłego „bo tak”. Ludzie, świat jest piękny, nie przejmujmy się błahostkami. Wiadomo, że każdy chce być „terndi,glamour,passe”, tylko jakim kosztem- zdrowia, przyjaźni? Czasami chcąc być super popadamy w przesadę, wciskamy na siebie ubrania dwa numery za małe, robimy fryzurę a la tajfun, używamy słów których nie rozumiemy i ogólnie zachowujemy się jak z innej planety. Czy zyskujemy w oczach innych, czy będą nas bardziej lubić, szanować? Świat byłby strasznie nudny gdyby wszyscy byli piękni, szczupli i mądrzy, tak jak powiedział Maksim Gorki: „Trzeba tak żyć, żeby mieć szacunek dla samego siebie.”

Mój pierwszy raz z wiertarką
Uczniowie naszej szkoły, wykazywali się na zajęciach technicznych, umiejętnościami „majsterkowicza”. W czasie lekcji, zarówno chłopcy jak i dziewczyny, uczyli się jak posługiwać się młotkiem, piłą do drewna, wkrętarką, choć niektórym wiele problemów sprawiał śrubokręt. Trzy godziny ciężkiej pracy wystarczyły aby powstały przepiękne szopki bożonarodzeniowe, wykonane różnymi technikami oraz upiększone własnoręcznie robionymi postaciami. Wystawa szopek cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Szkoła Podstawowa - budynek 1
ul. Piszczacka 50
21-530 Piszczac
tel. 833778222
Szkoła Podstawowa - sekretariat szkoły
ul. Zaleska 2
21-530 Piszczac
tel./fax 833778428
e-mail: zpochotylow@piszczac.pl
Informacje dla uczniów
BIP
Klauzula Informacyjna
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło