Kraków
JAK ODKRYLIŚMY KRAKÓW


Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki.
8 maja popołudniu 24-osobowa grupa zebrała się przed dworcem PKP w Chotyłowie, by po trudach wielogodzinnej podróży pociągiem i zasłużonym wypoczynku w schronisku młodzieżowym wyjść na spotkanie przygodzie z Krakowem. Królewskie miasto przywitało nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem, piękną pogodą i licznymi atrakcjami.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy nietypowo - rejsem statkiem po Wiśle. Kolejna atrakcją okazał sie park wodny - największy w Polsce. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Krakowa z panią przewodnik. Na początek Wawel - siedziba królów i smoka wawelskiego, następnie spacer na Rynek Główny (gdzie nasz patron składał przysięgę narodowi) i Sukiennice. Niedługo potem odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Oprócz tego ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan, zaś dzień uwieńczyliśmy pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Grunwaldem. Wreszcie usatysfakcjonowani i pełni wrażeń powróciliśmy Plantami - parkiem miejskim otaczającym historyczne centrum miasta – do schroniska, by wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień czekających nas atrakcji.
Kolejny dzień zaczęliśmy od wizyty w Kazimierzu (byłej żydowskiej dzielnicy Krakowa). Przewodnik wprowadził nas w historie i obyczaje mieszkających tam Żydów. Wizyta w synagodze i na cmentarzu zrobiła na nas ogromne wrażenie. Na każdym kroku dotykaliśmy historii. Odwiedziliśmy także Muzeum Narodowe, podziwiając dzieła największych polskich malarzy i dom Jana Matejki.
Czas szybko mijał i niestety 11 maja musieliśmy wrócić do domu.

Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych doznań. Kraków na zawsze pozostanie w naszej pamięci i na pewno będzie miejscem do którego każdy z nas jeszcze zapragnie wrócić.


Uwaga, konkursy!
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminami konkursów.

Regulamin konkursu plastycznego


Regulamin konkursu fotograficznego


Zapraszamy na zebranie

„Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”


Nasz Szkoła realizuje program edukacyjny pt.: „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”, który prowadzony jest w ramach szerszej kampanii społecznej „Pomóżmy Polsce odetchnąć od smogu!” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Celem projektu jest edukacja uczniów klas I - III szkół podstawowych poprzez zrealizowanie 5 scenariuszy lekcji, których tematyka dotyczy powietrza, jego zanieczyszczeń i sposobów, w jaki można im zapobiegać. Projekt będzie realizowany do 30 kwietnia. Trzymamy kciuki, ponieważ wygraną jest wyposażenie nowoczesnej pracowni przyrodniczej.
Koordynatorem udziału naszej szkoły w tym Programie jest pani Iwona Kuzina. Więcej o Programie: https://www.powietrzebezsmieci.pl/szkoly


Wycieczka do Warszawy

11 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły: Klaudia Nowak , Emilia Pieniak, Grzegorz Lach i Jan Pyndryk - uczestnicy Konkursu Historycznego "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" w nagrodę pojechali do Warszawy.

Była to niezwykła wycieczka podczas której odwiedziliśmy Sejm (obserwowaliśmy jego obrady), jedliśmyobiad w sejmowej stołówce, spotkaliśmy Pana Prezydenta w jego pałacu, spacerowaliśmy po Starym Mieście i zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warto brać udział w konkursach
Zachęcam
Franciszek Malczewski

Wiosenny Happening
Choć aura za oknem Pierwszego Dnia Wiosny była wciąż jeszcze mało wiosenna, uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej i klas IV-V obchodzili ten dzień bardzo oryginalnie.

Pierwsza część zabawy to zajęcia w Krainach Pani Wiosny. Uczniowie zostali przydzieleni do Krainy Barw (wykonanie dowolną techniką prac plastycznych „Wiosna”), Krainy Kwiatów (tworzenie kwiatów z bibuły), Krainy Projektu (projektowanie stroju dla Wiosny), Krainy Quizu (przeprowadzenie konkursu wiosennego) oraz Krainy Marzanny (wykonanie kukły przez uczniów kl. IV). Pod opieką wychowawców uczniowie tworzyli swoje dzieła artystyczne, rozwijali zainteresowania przy tym bawiąc się wspaniale.

W drugiej części uczniowie poznali zwyczaje i obrzędy ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Na zakończenie happeningu dzieci w korowodzie Marzanny i Gaiku wyruszyły ulicami miejscowości w celu pożegnania Zimy i powitania Wiosny. Wiosna usłyszała prośby uczniów, ponieważ rozgościła się nie tylko w ogródkach, ale również w lesie.

„Szewczyk Dratewka na planie filmowym”
10.04.2018r. dzieci z klas 0-III brały udział w Interaktywnym Widowisku Telewizyjnym pt. „Szewczyk Dratewka na planie filmowym” przygotowanym przez aktorów Teatru Show z Wrocławia. Widowisko odbyło się w auli PSW w Białej Podlaskiej. Historia o Szewczyku Dratewce została opowiedziana obrazem, realizowanym za pomocą kamery, do którego dodano dźwięk. Dzieci brały czynny udział w przygotowaniu filmowej opowieści odgrywając krótkie scenki, np. naśladowały pszczoły, mrówki, kaczki. Dziewczynki odegrały rolę księżniczek, a chłopcy myśliwych. Wszystkie poczynania dzieci na scenie były wyświetlane na telebimie. W ten sposób na bieżąco można było śledzić proces realizacji opowieści. Poprzez wspólną zabawę dzieci poznały kilka tajników realizacji obrazu. Zobaczyły jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa, czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwięku i zawodowi aktorzy. Zabawa wszystkim się podobała.
Galeria

Pinokio

„Życie jest jak wielki las wciąż wiedzie nas na manowce”, lecz można sobie radę dać, gdy ma się przed sobą jasny cel i przyjaciół, którzy nad Tobą czuwają i ratują z opresji.
Takie było przesłanie przedstawienia noworocznego, które zostało przygotowane jak co roku przez uczniów klasy IV i V w ramach programu autorskiego „Tworzymy teatr”, na zajęciach koła teatralnego. W tym roku było to przedstawienie pod tytułem „Serce dla pajacyka” opracowane na podstawie lektury szkolnej „Pinokio”.
Jest to opowieść o koszmarnym śnie małego, niesfornego pajacyka z drewna, który marzy
o tym by zostać prawdziwym chłopcem.
W przedstawieniu wzięli udział:
Pinokio: Wiktoria Więcek
śpiący Pinokio: Nikola Gnatowicz
świerszcz: Edyta Stefaniuk
Dżepetto: Jagoda Dadasiewicz
Wróżka: Maja Stefaniuk
Dyrektor cyrku i narrator: Malwina Kielak
Kot: Maciej Korzeniewski
Lis: Kacper Bagłajewski
Nauczycielka i babcia: Weronika Tur
Knot: Gabriela Besaraba
Policjant: Oliwia Guz
Koledzy, lekarze, dzieci: Zuzanna Dowhun, Oliwia Swierkowska, Natalia Segeń
Scenariusz i reżyseria: pani Anna Warda

Zapraszamy na musical"Bezpiecznie na wsi mamy- upadkom zapobiegamy”
7 marca pracownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego PT Biała Podlaska Pani Dorota Wojcieszuk przeprowadziła spotkanie z uczniami klas 0-V poświęcone bezpieczeństwu w gospodarstwie rolnym. Uczniowie placówki zostali zapoznani z tematyką konkursu plastycznego "Bezpiecznie na wsi mamy- upadkom zapobiegamy” oraz zagrożeniami osób w gospodarstwie rolnym. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, ilustrującej hasło konkursowe. Termin upływa 28 marca. Zapraszamy naszych uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

Uwaga! Konkurs!
Szkoła Podstawowa - budynek 1
ul. Piszczacka 50
21-530 Piszczac
tel. 833778222
Szkoła Podstawowa - sekretariat szkoły
ul. Zaleska 2
21-530 Piszczac
tel./fax 833778428
e-mail: zpochotylow@piszczac.pl
Informacje dla uczniów
BIP
Klauzula Informacyjna
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło